Katar Emiri’nden Türkiye resti

Katar Emiri’nden Türkiye resti

Tunus’ta düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’ne Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani damgasını vurdu. Katar Emiri, açılış konuşmasında Türkiye ve İran’ın suçlanmasına tepki olarak zirveyi terk etti

Başta Filistin meselesi olmak üzere Suriye ve Libya krizlerinde de hiçbir somut adım atmamak ve kendi içlerinde bir bütünlüğü sağlayamamakla eleştirilen Arap Birliği Zirvesi'ne Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani damgasını vurdu. Arap Birliği Zirvesi'nin 30'uncu toplantısı dün Tunus'ta başladı. Başkanlığını Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi yürüttüğü zirveye, aralarında Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz ile Katar Emiri Şeyh Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani'nin de olduğu 13 lider katıldı. Sudan, Cezayir, Umman ve Bahreyn ise zirvede devlet başkanı yardımcısı, başbakan yardımcısı ya da temsilci düzeyinde yer alıyor.

TOPLANTIYI TERK ETTİ
Suriye zirvede yer almazken Suriye dosyası, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri kararı sonrası toplantı gündeminde yerini aldı. Zirvede Filistin davası, Libya ve Yemen'deki durum, Sudan'a kalkınma yardımı ve İran'ın Arap devletlerinin iç işlerine müdahalesi başta olmak üzere 20 görüşme konusu bulunuyor. Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ise zirveden erken ayrılması uluslararası basın organlarının dikkatini çekti. Katar resmi haber ajansına göre, Arap Birliği Liderler Zirvesi'nin açılış oturumuna katıldıktan sonra zirveden ayrılan Al Sani, toplantıdan Arap halklarının çıkarlarına katkı sunacak neticeler çıkması temennisinde bulundu. Katar ajansı, Emir Sani'nin neden erken ayrıldığına dair detayları paylaşmadı. Ancak zirveyi takip eden yabancı gazetecilere göre Katar Emiri, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın açılış konuşmasında Türkiye ve İran'ı haksız yere suçlayan sözlerine tepki olarak zirveyi terk etti.

BM GENEL SEKRETERİ'NDEN FİLİSTİN ÇAĞRISI
Tunus'taki Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Filistin ve Suriye hakkında açıklamalarda bulundu. Guterres, ABD Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı olarak İsrail'in egemenliğini ilan ettiği Golan Tepeleri hakkında "Suriye sorununda herhangi bir çözüm, ülkenin toprak bütünlüğünü garanti altına almalı. Buna işgal altındaki Golan Tepeleri de dahil. Uluslararası hukuka göre Golan Tepeleri'nin Suriye sınırları içerisinde" dedi. BM Genel Sekreteri, Filistin ve İsrail arasında iki devletli çözümün zorunlu olduğunu söyledi.

4.04.2019 (Haber Merkezi)