ABD'deki Katar yatırımları 45 milyar doları aştı

ABD'deki Katar yatırımları 45 milyar doları aştı

ABD'deki Katar yatırımları, 45 milyar dolar aştı.

 Açıklamayı Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim Al Thani New York'ta yaptı.

Bakan, Katar'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 73. oturumuna katıldığı oturumlarda New York'taki Harvard Kulübünde Uluslararası Anlayış için İş Konseyi tarafından düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Şeyh Ahmed, bu toplantıya hazırlanmak için İş Konseyi'ne teşekkür ederek, 60 yılı aşkın ekonomik ve ticari ilişkilere ve 46 yıldan fazla diplomatik ilişkilere sahip Katar-ABD ikili ilişki ve ortaklıklarının gücünü tartışmak için teşekkür etti.

Bakan, Katar'da 650'den fazla Amerikan şirketinin kurulduğunu ve bunların arasında ABD vatandaşlarının yüzde 100'ünün sahibi olduğu 117 şirket olduğunu söyledi.

Bakan, çok sayıda uluslararası raporun, bölgesel zorluklara rağmen Katar ekonomisinin güçlü performansını gösterdiğini de sözlerine ekledi. Dünya Bankası tarafından yayınlanan son rapordan alıntı yaparak, Katar'ın reel GSYİH büyümesinin 2018 yılında yüzde 2,8'e çıkması bekleniyor.

Amerikan şirketlerinden bir takım işadamları ve yöneticileri bir araya getiren yuvarlak masa toplantıları sırasında Katar'ın dış ticaretinin yüzde 16 oranında artarak kayda değer bir büyüme gösterdiğini söyledi. Katar'ın toplam ihracatı da yüzde 18 oranında artmış ve toplam ticaret fazlasına yüzde 49 oranında katkı sağlamıştır.

Bakan'a göre, tüm bu olumlu göstergeler, Katar'ın ekonomik rekabet gücünü artırarak ve ABD yatırımları için cazip bir hedef olarak konumunu güçlendirerek kuşatmayı aştığını gösteriyor.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı, BM Genel Kurulu'nun aralarında NASDAQ Başkan Yardımcısı Meyer Sandy Frucher ile de görüştü.

Görüşmelerde, Katar Menkul Kıymetler Borsası (QSE) ve NASDAQ arasındaki ikili işbirliğinin ve yerel sermaye piyasasının geliştirilmesi için uzmanlık alışverişinin artırılmasına değinildi. 

Toplantıda ayrıca önümüzdeki beş yıl içinde uluslararası borsaları etkileyebilecek zorluklar ve bu zorlukları ele alma çabalarının yanı sıra QSE pazarlarının güçlendirilmesi ve genişletilmesi yönündeki beklentiler de ele alındı.

Toplantıda Şeyh Ahmed, Katar'ın başta NASDAQ olmak üzere uluslararası finans piyasalarının uzmanlığını kullanarak performansın iyileştirilmesi ve sermaye piyasalarının geliştirilmesi konusundaki keskinliğini vurguladı.

 
30.09.2018 (Haber Merkezi)