BİZCE’DEN YENİ İMAJ

BİZCE’DEN YENİ İMAJ

Kadooğlu Holding Kurumsal İletişim & Pazarlama Koordinatörü Uyum Varol Kebabcı ile Bizce Yağ'ın yeni kurumsal yenilikleri hakkında konuştuk.

Kadooğlu Holding, ileriye dönük vizyonuyla akaryakıttan gıdaya, enerjiden gayrimenkule, dış ticaretten Türkiye’nin en büyük tesislerine kadar gerçekleştirdiği, yatırımlarıyla sürekli büyümeye ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Holding’in yer aldığı başarılı iş kollarından gıda sektöründe faaliyet gösteren Kadooğlu Yağ ise, bünyesindeki markalarla yurt içi ve uluslararası pazarda liderliğini tüm hızıyla sürdürüyor.

Türkiye ve uluslararası pazarda 50’den fazla ülkeye Bizce, Brinto, Azime ve Mayra markaları ile hizmet vermektedir. 2007 yılında kurulan 300 ton/gün rafineri üretim kapasitesi ve 450 ton/gün dolum kapasitesi ile Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Kadooğlu Yağ fabrikası bugün üretimini 650 ton/güne çıkarmanın gururunu yaşıyor.  

Bu başarılar sonucunda bir çok alanda yeniliğe giden holding, bünyesinde yer alan gıda iş kolunun yıldız markası Bizce’de yoluna yeni kurum kimliğiyle devam etme kararı aldı.

Bizce’nin 10. yılı vesilesiyle gerçekleştirdiği marka geliştirme projeleri ile 40 yıllık geçmişinden gelen miras ve değerleri daha da güçlü ve güvenli bir şekilde geleceğe taşıdıklarının altını çizen Kadooğlu Holding Kurumsal İletişim & Pazarlama Koordinatörü Uyum Varol Kebabcı yeniliklere devam edeceklerini söyledi.

Uyum Hanım Bizce’nin kurum kimlik imajını değiştirmeye neden gereksinim duydunuz?

Sektörümüz her geçen yıl gelişim gösteriyor. Bununla birlikte tüketiciler de artık çok bilinçli. Değişen dünyanın hızı ve tüketici tercihleri ile birlikte marka yatırımlarımıza da kaçınılmaz olarak ağırlık verdik. Profesyonel yönetim ekibi ve ihracat şampiyonluğu ile Kadooğlu Yağ markalarından Bizce’nin kurumsal kimlik imajını yenileme konusunda hemfikir kaldık. Amacımız rakiplerimiz arasında rafta da dikkat çeken, tüketici tercihlerinde ön plana çıkabilecek bir görsel bütünlük yaratmaktı. Bizce logosunu bu gerekliliğe cevap verecek şekilde, Kadooğlu ailesinin mirasına uygun stratejiler doğrultusunda güncelledik.

Yeni kurum kimliğinizle neyin altı çiziliyor, anlatılmak istenen nedir?

Topluma değer katan bir marka olma algısını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Değişen stratejimiz kadar bünyemizdeki diğer şirketlerimizin iletişimine de olumlu katkı sağlayacak bir mimariyle tutarlı ve sürdürülebilir bir kullanım sağlamak istedik. Bu doğrultuda gıda sektöründe güven veren markalar konumundaki yerimizi pekiştirmeyi hedefledik. Ürünlerimiz yurt dışındaki pazarlarda da tüketicilerle buluştuğu için tasarım fikrinde küresel değerleri göz önünde bulundurduk. Nihayi hedefimiz hem Türkiye hem yurt dışı pazarlarda markamızın bilinirliğini ve müşterilerimizle bağımızı daha da güçlendirmekti.

Topyekûn değişim doğru bir kurum kimlik çalışması nasıl yapılmalı, siz nasıl bir süreç izlediniz?

Kurumların kök değişimi denebilecek süreçlerini yönetmek çok dikkat gerektiriyor. Doğru bir iletişim planı ilgiyi istenilen yere çekebilmekten geçer. Ulaşmak istenilen hedef kitleye uygun onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir kimlik yaratmalısınız. Üretime uygun olmayan bir kurumsal kimlik ise işlevsizdir. En büyük önceliğimiz sadece tüketicilerimizin değil bayi ve çalışanlarımızın da bu değişikliği benimseyip ayak uydurmasıydı. Herkesten görüş ve fikirler almaya özen gösterdik.

Yenilenen kurum kimliğin uygulanacağı alanlar neler?

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışmasında tasarım kadar uygulanma prensipleri de önem taşır. Kurumsal görüntünün oluşturulması ve bütünlüğün korunması için bütün basılı araçlar çalışmanın parçası olmalıdır. Sadece logonun yazılış biçimi ya da etiketleri değil, şirket araçları, katalog, broşür, fuar stantları, kurum çalışan kıyafetleri, kartvizitler, web sitesi ve sosyal medya hesaplarına kadar geniş bir alanı kapsayan araçta kurumsal görüntüyü değiştiriyoruz.

 

Kurum içinde ve nihai tüketici nezdinde tanıtma çalışmalarınız olacak mı?

Yeni dönemde Türkiye ve yurt dışındaki bayilerimize yeni kurumsal kimliğimizi tanıtacağımız bir bayi toplantısı organize edeceğiz. Bu organizasyonlar sayesinde büyüme ve gelişmeye, iş birliği yaptığımız kişilerin görüş ve yorumları doğrultusunda ilerleyeceğiz. Sonrasında son tüketiciyi hedeflediğimiz pazarlama kampanyalarımız ile marka bilinirliğimizi yaygınlaştıracağız.

 

26.06.2018 (Haber Merkezi)