IMF'den Katar raporu

IMF'den Katar raporu

Katar için yakın vadede büyüme görünümünün genel olarak olumlu görüldü.

Dünyanın önde gelen ve en hızlı büyüyen iş ve finans merkezlerinden biri olan Katar Finans Merkezi, geçtiğimiz günlerde yayınlanan IMF İcra Kurulu 2018'in Katar ile yapılan IV. Madde Konseyinin Katar ekonomisinin dayanıklılığını vurguladığını belirtti.

Makale, Katar'ın ekonomisinin hem ablukayı nasıl emdiğini hem de bu dönemde nasıl uyarlandığını ve büyüdüğünü anlattı. 

Raporda, Katar ile bölgedeki bazı ülkeler arasındaki diplomatik sürtüşmenin doğrudan ekonomik ve mali etkisi yönetilebilir olduğu belirtildi.

QFC Yetkilisi Genel Sekreteri Yusuf El Jaida, şunları söyledi: “Son IMF raporu, Katar'ın devam eden ablukaya rağmen güçlü ekonomik performansının kanıtı. Kilit bulgular, Katar'ın bankacılık sektörünün genel olarak sağlıklı kaldığını ve yüksek varlık kalitesini ve güçlü sermayelemeyi yansıttığını da ortaya koydu. En büyük uluslararası bankaların ve finans kurumlarının bazılarını barındıran bir finans merkezi olarak, finansal hizmetler sektörü QFC için önemli bir odak alanı olmaya devam ediyor." dedi.

Al Jaida şunları ekledi: “Ülkenin tek iş ve finans merkezi olarak, genel stratejimiz her zaman yerel ekonomiyi çeşitlendirmek ve DYY çekmeye devam etmek olduğundan, raporun petrol dışı gelirde net bir artış göstermesiyle özellikle gurur duyuyoruz. Bunun önümüzdeki yıllarda da artmaya devam ettiğini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. ”

IMF İcra Kurulu, Katar makamlarının ekonomik çeşitliliği artırma ve özel sektör gelişimini destekleme çabalarını destekledi. İş hukuku, özelleştirme, özel ekonomik bölgeler ve artan yabancı mülkiyet sınırları ile ilgili reform çabalarını memnuniyetle karşıladılar.

5.06.2018 (Haber Merkezi)