Katar'dan Nepal'e yardım eli

Katar'dan Nepal'e yardım eli

Katar, Nepal'den etkilenen sellere yardım etmek için yardım misyonu gönderdi

 Katar Kalkınma Fonu (QFFD) tarafından finanse edilen  Katar Kızılayı (QRCS), sel baskınına uğrayan  Nepal'e yardım etmek için çalışmaya başladı.

Durumu izlemek ve güncellemeleri almak için QRCS'nin Afet Bilgi Yönetim Merkezi (DIMC) etkinleştirildi. Ayrıca, ilk yanıt için Acil Durum Fonu'ndan 250.000 Dolar tahsis edildi.

Misyon, en fazla etkilenen bölgede 4000 aile (20.000 kişi) yararına olmak için ihtiyaç değerlendirmesini yapacak, sığınma evini, su, sağlık ve gıda dışı yardımları üç aya tamamlayacak. Yararlanıcılar, Nepal ortakları tarafından hazırlanan listelere göre seçilecek.

Nepal, geçtiğimiz iki hafta boyunca, toprak parçalarına, altyapıya zarar veren (yerel pazarlar, yollar ve köprüler), iletişim ve yardım sunumunda aksamalara, elektrik kesilmelerine ve hayvanların yokedilmesine neden olan yoğun ve sürekli yağmurlara tanık oldu.

 

Raporlara göre, 27 ilçe son zamanlarda meydana gelen sellerden etkilenmekte ve bunlardan 19'u ağır darbe aldı. Nepal'in güneyinde bulunan Tera en çok etkilenen bölge olarak kayıtlara geçti. 

 

23.08.2017 (Haber Merkezi)