Katar, şeker rafinesi inşa edecek

Katar, şeker rafinesi inşa edecek

Katar, komşu Körfez Arap devletlerinin bir yıldan fazla bir süre önce Doha ile ekonomik ve siyasi bağları koparmasından sonra arz kesintilerini önlemek için bir şeker rafinerisi inşa ediyor.

 

Kaynaklar, normal ticaret koşullarında, Katar'da bir rafineri inşa etmenin, depresif şeker fiyatları, fazlalık dünya stokları ve tedarik sağlayabilecek bölgesel rafinerilerin varlığı nedeniyle, ticari açıdan çok az mantıklı olacağını belirtti.

Ancak Katar, gaz ihracatından ve 2022 Dünya Kupası'nın ev sahipliğinden oluşan büyük mali kaynaklarıyla, 2,7 milyonluk nüfusu beslemek için büyük ölçüde ithalata bağımlı olan çöl ülkesi için herhangi bir eksiklikten kaçınmak istediklerini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Haziran 2017'de Katar'la ilişkilerini kopardı. Bu durum, bölgesel huzursuzluğu teşvik etmek, terörizmi desteklemek ve İran'a çok yaklaşmakla suçladı. Doha bütün suçlamaları reddediyor.

Üst düzey bir Ekonomi Bakanlığı yetkilisi Reuters'e verdiği demeçte, "Bu, bağımsızlığımızı güçlendirecek ve  ekonomimiz üzerindeki kısıtlamaların kırılmasına yardım edecektir. Şimdi, her zaman kendimizi destekleyebilmeliyiz."

Rafinerinin Doha'nın 40 km (25 mil) güneyindeki Hamad limanının yakınında olacağını belirtti.

 Yeni rafineri yılda 80.000 ton şeker üretme kapasitesine sahip olacağını ve yıllık tüketimin 80.000 ton olduğunu tahmin ettiğini söyledi. 

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan bir sunumda, planlanan tesisin günde 300 ton şeker üreteceği ve operasyonların 2020 yılına kadar başlaması beklendiğini gösterdi. 

Boykot başladığında, Katar Hindistan'dan ve diğer üreticilerin tedarikine döndü. Suudi Arabistan'ın Katar'ın sadece kara sınırını kapatarak ithalatı durdurmasıyla gıda fiyatları boykotun ardından yükseldi.

Bir başka bölgesel ticaret kaynağı, rafinerinin Brezilya'dan beyaz şeker haline getirilecek şekilde ham şeker getireceğini söyledi. Kaynak, "Bunun Katar için stratejik bir proje olarak görülmesi gerekiyor" dedi.

26.07.2018 (Haber Merkezi)