Katar-Ukrayna ikili ticareti büyüyor

Katar-Ukrayna ikili ticareti büyüyor

Ukrayna'nın Katar Büyükelçisi Yevhen Mykytenko Katar ile Ukrayna arasındaki ikili ekonomik ilişkileri arttırmaya çalışıyor.

Ukrayna'nın Katar Büyükelçisi Yevhen Mykytenko yaptığı açıklamada, Katar-Ukrayna arasındaki ikili ilişkilerin, özellikle iki ülke arasındaki ticaretin 2018'de keskin bir sıçrama görmesinin beklendiğini ve önümüzdeki yıllarda katlanarak büyümenin kaydedileceğini söyledi.

Her iki ülkeden özel işletme bireyleri ve kuruluşları da dahil olmak üzere, ilgili makamlar, enerji, inşaat, gıda ve tarımsal ürünler, BT, sağlık, sivil havacılık alanlarında işbirliği yapıyor.

2017'de Katar ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi 50 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Ukrayna ağırlıklı olarak çelik, gıda, tahıl, odun, buğday ve diğerleri ürünleri ihraç ediyor.Ukrayna ise Katar'dan farklı türde kimyasal ürünler satın aldı.

Ukrayna elçisi Mykytenko “Politika, ticaret ve karşılıklı yarar için yatırım dahil olmak üzere tüm alanlarda Katar ile ilişkileri geliştirmek için çalışıyoruz. Birkaç gün önce, yeni kurulan Katar-Ukrayna İş Forumu'nun (QUBF) kurucuları ve üyeleriyle bir görüşme yaptık ve Katar-Ukrayna işbirliğini ilerletmek için fikir alışverişinde bulunduk ” dedi.

Ukrayna, Katar'a buğday, arpa, mısır, yemeklik yağ ve diğer yiyecek maddelerini de ihraç etmeyi planlıyor.

 

 
25.12.2018 (Haber Merkezi)