Katar yabancı sermayeyi teşvik ediyor

Katar yabancı sermayeyi teşvik ediyor

Katar yabancı sermayenin ülkenin ekonomik faaliyetine yaptığı yatırımı düzenleyen yasa üzerinde çalışıyor.

 

Tasarı ile yabancı yatırımcılara çeşitli teşviklerin sağlanması yoluyla Katar pazarına girişlerinin desteklenmesini sağlanacak.

Konuyla ilgili açıklamayı Ekonomi ve Ticaret Şeyh Ahmed bin Jassim bin Muhammed el-Thani yaptı.

Thani, teşvik ile vergi ve gümrük vergilerinden muafiyet ve ülke içindeki ve dışındaki yatırımların serbestçe aktarılması olasılığına ek olarak, projelerini oluşturmak için arazi tahsisini de içerdiğini söyledi.

Bakanlık, Cuma günü yayınlanan bir bildiride, Bakanlar Kurulu'nun tavsiyesi hakkında bilgilendirildikten sonra, Katar dışı sermaye yatırımının düzenlenmesine ilişkin bir yasa tasarısı hazırlamak için gerekli tedbirleri almaya karar verdiğini söyledi.

Kanun Taslağı ve Yüksek İdare direktifleri uyarınca Amir Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani, mevzuatın tamamlanması ve yatırımın kolaylaştırılması için gerekli kararnamelerin yapılacağını belirtti.


Ekonomi ve Ticaret Bakanı, ümit verici bir yatırım ortamı yaratılmasına katkıda bulunan, iyi çalışılmış ekonomi politikaları sayesinde Katar'ın yabancı yatırımlar için çok cazip hale geldiğini ekledi.

Kanun tasarısının amacı, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, tüm ekonomik ve ticari faaliyetlerde yabancı yatırımı çekmek olarak belirtildi.


Tasarının en önemli özelliği, sağlıklı yatırım ortamının oluşturulmasına katkıda bulunacak, bankalar ve sigorta şirketleri alanlarında kabine kararı ile yatırım yapılmasına olanak sağlayan, devletin parasal gelirlerini artıran bir çok güvence sağlamasıdır.

Yabancı yatırımların yerelleştirilmesinde devlet harcamalarının gücü ve cazip yatırım teşvikleri sağlar ve yabancı ve yerli yatırımcıları yan anlaşma risklerinden korur.

Yasa ayrıca, yabancı yatırımcıya projenin kurulması için arazi tahsisi, gelir vergisinden muafiyet, gümrük vergilerinden muafiyet, kamulaştırmaya tabi olmayan yabancı yatırımlar, yatırımın mülkiyetinin devri gibi teşvikler sağlamaktadır. 

28.05.2018 (Haber Merkezi)