Katar'ın ilk planetaryumu açıldı

Katar'ın ilk planetaryumu açıldı

Katar Ulusal Günü kutlamalarıyla aynı tarihte Katar'ın türünün ilk yüksek teknoloji ürünü olan planetaryumunu resmen açıkladı.

Katar’daki ilk astronomik kubbe olan Al Thuraya Planetarium’u, diplomatlar ve saygınlar nezdinde Katar Genel Müdürü Dr. Khalid bin İbrahim Al Sulaiti açtı.

Al Sulaiti, yeni başlatılan planetaryumun, ziyaretçilere astronomi hakkında ilginç bir şekilde bilgi veren bazı etkileşimli özelliklere sahip olduğu için tüm yaş gruplarına hitap ettiğini söyledi.

Katara'nın yeni nesli farklı kültür ve bilim alanlarında eğiterek bilgi ve anlayışlarını genişletmek konusundaki hevesini vurguladı. Planetaryum ziyaretçileri, çocukları ve yetişkinleri İngilizce ve Arapça olmak üzere iki dilde uyacak şekilde basitleştirilmiş bir şekilde evrenin galaksileri çevresinde bir yolculuğa çıkarıyor.

2.240 m2 alana sahip planetaryumun, Katara'nın en ilgi çekici yerlerinden biri olması bekleniyor. Özellikle öğrencilere, ailelere ve astronomi meraklılarına eğitim ve eğlenceyi harmanlayan ziyaretçilere nadir bir deneyim sunar.

Planetaryumun ana bileşeni, 200 kişilik oturma kapasitesi, engelliler için dört koltuk ve yaşlılar için dört kişilik diğer bir dome dijital sistemdir. 2D ve 3D eğitim gösterileri gösteren en son teknolojiye sahip dijital projektörlerle donatılmış 22 metrelik bir ekrana sahiptir.

 

 

25.12.2018 (Haber Merkezi)