Qatar Airways, Vietnam'a kargo seferlerinin iki katına çıktığını açıkladı

Qatar Airways, Vietnam'a kargo seferlerinin iki katına çıktığını açıkladı

Katar Sivil Havacılık Dairesi (CAA), iki ülke arasındaki ikili ticareti artıracak ilave 14 kargo uçuşu için Vietnam Sivil Havacılık İdaresi (CAAV) ile bir mutabakat anlaşması imzaladı.

 

CAA, Salı günü yaptığı açıklamada, UE'nin Qatar Airways'in Doha ve Vietnam'ın farklı bölgeleri arasında toplam 28 kargo seferleri gerçekleştirmesine izin vereceğini söyledi. 

Açıklamada, yolcu taşımacılığı haklarının iki ülke arasında açık olduğu ve herhangi bir sayıda uçuşla kısıtlanmadığı belirtildi. Kargo seferlerini artırmaya yönelik anlaşma, Vietnam'ın Katar'la görüştüğü 1 milyar dolarlık ikili ticarete destek verecek.

Geçtiğimiz günlerde Vietnam'ın Katar Büyükelçisi Sayın Nguyen Dinh Thao, ülkesinin özellikle gıda güvenliği alanında Katar'la işbirliği yapmaya hazır olduğunu söylemişti. 

Nguyen, “Yüksek teknoloji tarımı ayrıca Vietnam'ın gelecekte gıda güvenliğinin sağlanmasında bir gelişme odağı ve Katar ve Vietnam'ın birlikte çalışabileceği bir alan” dedi. 

Vietnam, tarımsal gıda, deniz ürünleri, pirinç ve diğer birçok tarım ürününün net ihracatçısıdır. 2016 yılında tarım ve orman ürünleri ihracatı, yıllık% 6,5 artışla 18.1 milyar $ seviyesine ulaşmış ve ülkenin toplam ihracatının yüzde 10,3'ünü oluşturmuştur. 

Deniz ürünleri ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 6,8 oranında artarak toplam ihracat değerinin yüzde dördünü oluşturan 7 milyar dolar değerindeydi.

Vietnam ayrıca, Qatar'dan başlayarak Orta Doğu'ya muz, greyfurt, ejderha meyvesi, mango, hindistancevizi ve durian gibi tropikal meyvelerin ihracatını artırmayı planlıyor. 

Vietnam, Qatar'ın tropikal tarım için talebini tam olarak karşılayabildiğini, ülkenin Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nguyen Xuan Cuong yakın zamanda yaptığı açıklamada bulundu. Ona göre

Vietnam, yıllık 20 milyon tonluk üretimiyle meyve ve sebzeler için 1,8 milyon hektarlık bir ekim alanına sahip bulunuyor ve talep arttığında bu durum ikiye katlanacaktır. 
Deniz ürünlerinin yanı sıra Katar'a diğer gıda ihracatları arasında Vietnam'ın sebze, kahve, kaju fıstığı ve biber gibi en çok tarım ürünleri bulunuyor.

Vietnam ve Katar'ın uzun yıllara dayanan yakın ilişkileri ve ticari ilişkileri var. 2008'de Katar'ın devlet servet fonu Qatar Investment Authority (QIA) Vietnam'da tarım, sığır ve kuzu çiftçiliğine yatırım yapmak için 1 milyar dolarlık bir fon kurdu. 

Katar ayrıca Vietnam'ın emlak, turizm, bankacılık ve petrol sektörüne yatırım yaparken, Qatar Airways, Doha'dan Hanoi'ye ve Ho Chi Minh şehrine direkt uçuş gerçekleştiriyor. 

Şu anda inşaat ve hizmet sektöründe araştırmacılar, öğrenciler, mühendisler ve işçiler de dahil olmak üzere Katar'da yaşayan yaklaşık 1.400 Vietnam vatandaşı var.

4.07.2018 (Haber Merkezi)