Qatar Petroleum ABD petrol ve gazına 20 milyar dolar yatırım yapacak

Qatar Petroleum ABD petrol ve gazına 20 milyar dolar yatırım yapacak

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gazı üreticisi olan Qatar Petroleum, rakip ABD'li ihracatçıların genişlediği bir zamanda Amerika'nın petrol ve gaz sahalarına 20 milyar dolarlık daha fazla yatırım yapmak istiyor.

 

Yatırımlar beş yıl içinde yapılacak. İcra Kurulu Başkanı Eng Saad Sherida Al Kaabi Washington'da Bloomberg News ile yaptığı röportajda söyledi. 

Bunlardan bazıları, Exxon Mobil Corp ile geliştirilmekte olan Teksas'taki Golden Pass LNG ihracat projesi için doğalgaz tedarikine yönelecek. Al Kaabi, Katar'ın muhtemelen ABD’de “yıl bitmeden önce” bir anlaşma yapacağını söyledi.

Ancak petrol veya gazın dahil olup olmayacağını söylemeyi reddetti. Katar, kimyasal projeler gibi aşağı havzadaki varlıklar için 5 milyar dolarlık daha fazla yatırım yapmayı düşünüyor. 

Al Kaabi, “Büyük bir büyüme planımız var” dedi. “ABD'de birçok insan ve birçok şirketle konuşuyoruz.” 8 yıl içinde şirket “4,8 milyon varil petrol eşdeğerinden günde 6.5 milyona” gitmeyi planlıyor." diye konuştu.

Al Kaabi'ye göre, devlete ait şirket ABD'de hem şeyl ve konvansiyonel kaynaklara bakıyor. Qatar Petroleum ve Golden Pass projesindeki ortakları, müteahhitlerden gelen ticari teklifleri tarıyor ve 2019'un ilk çeyreği ile projenin ilerisinde devam edip etmeyeceğine karar vermeyi beklediklerini söyledi. “Çok yakında bir karar vermek için son aşamadayız” dedi. “Projeyi yapmak için çok hevesliyiz. Bunun bizim için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz ve bunun için Exxon Mobil ile uyumlu olduğumuza inanıyoruz.” dedi.

 

 

4.07.2018 (Haber Merkezi)